Killingsholmen i Billdal

Våra sjöbodar

Sjöbodar på Killingsholmen i Billdal

Fakta

Höga sjöbodar

De höga sjöbodarna på Killingsholmen erbjuder en oslagbar panoramautsikt över skärgården. Här får du känslan av att sväva över vattnet, med stora fönster som släpper in massor av ljus och en rymlig planlösning. Perfekt för dig som vill kombinera båtlivet med ett stilfullt fritidsboende med alla bekvämligheter nära till hands!

Upplev skärgården från första parkett – din höga bod väntar!

Utgångspris
795 000 kr

Rum
1 rum

Boarea
6 kvm

Objekttyp
Fritidshus

Låga sjöbodar

De låga sjöbodarna ligger precis vid vattnet, med bryggan bara ett steg bort. Här kan du njuta av närheten till havet och få en mer avskild och privat känsla. Mysiga interiörer och närhet till naturen gör dessa bodar till den perfekta tillflyktsorten för dig som vill ha lugn och ro utan att kompromissa med närheten till vattnet!

Kom närmare havet – hitta din bod på Killingsholmen!

Utgångspris
695 000 kr

Rum
1 rum

Boarea
6 kvm

Objekttyp
Fritidshus

Storlek & Pris

Storlek:
ca 6 kvm

Engångsarrende:
Höga sjöbodar: 795 000 kr
Låga sjöbodar: 695 000 kr

Årlig arrendeavgift:
7 200 kr/år

Serviceavgift (el, vatten mm):
2 500 kr/år

Byggår:
2008-2020

Stil:
Sjöbodarna är byggda i modern arkitektur med höga pulpettak, svart fasad med vita fönster och grå foder. Utanför finns trädäck med plats för utemöbler.

Storlek:
6 kvm

Faciliteter:
På området finns ett modernt servicehus (byggt 2020) med toaletter och duschar, nytt soldäck, flera badstegar, uteduschar, grillplatser och en fantastisk bastuflotte.

Läge:
Sjöbodarna ligger längst ut på Killingsholmen i Billdal, med trädäck i västerläge i fantastisk kvällssol. Här erbjuds en vacker utsikt över den unika skärgården och ett lugnt läge för att njuta av naturen.

Miljö:
Den omgivande miljön är lugn och naturskön med nära tillgång till badklippor och vackra promenadstråk, Billdals park, Stora Amundö och Billdals skärgårds naturreservat. Området är perfekt för rekreation, både sommar och vinter.

Sjöbodarna är idealiska för användning som kontor, ateljé, förvaring av båt/vattensport-utrustning eller som ett enkelt tillflyktsställe för den som söker lugn och ro vid vattnet.

Perfekt för familjer, naturälskare eller de som vill ha en fristad nära vattnet för helger och semestrar. Boden är inte avsedd för boende dock får man köpa som juridisk person om man så önskar.

Kommunikationer:
Goda kommunikationer från stan, med bil, cykel eller buss. Med buss från centrala Göteborg tar det ca 40 min till hållplatsen Killingsholmen, därifrån är det en kort promenad till Marinan.

Parkering:
Parkering ingår

Båtplats:
Kan erbjudas vid intresse. Just nu! Få 20 000 rabatt på paketerbjudande. Läs mer om erbjudandet->

Affärer/Service:
På cykelavstånd finns Nya Hovås centrum med ICA Kvantum, Systembolag, Apotek, Bageri och flera restauranger och butiker.

Alla sjöbodar renoverades 2023 invändigt samt 2024-2025 utvändigt.

Bilder

Intresseanmälan